ØKOLOGI – Den franske landbrugsminister, Michel Barnier, gaullist, tidligere miljøminister og udenrigsminister og tidligere personlig rådgiver for Sarkozy, fremlagde for et års tid siden en aktionsplan, som skal skabe vækst og udvikling og styrke den økologiske sektor.
Økologien omfatter i dag kun to procent af fransk landbrug, men andelen skal tredobles til seks procent i 2012, ligesom det er planen at forøge forbruget af økologiske fødevarer til ca. 20 procent i offentlige kantiner og andre spiseordninger.
Regeringen under ledelse af den konservative Sarkozy har desuden oprettet en særlig økologi-fond, der i de kommende fem år årligt kan uddele tre millioner euro til økologiske forsknings- og udviklingsprojekter.
I løbet af det kommende år skal en række kampagner landet over sætte spotlys på økologiens miljø- og sundhedsfordele.
‘Økologi er godt for naturen og godt for os’, ‘Spis økologisk, det er klogt og langsigtet for os alle’, lyder et par af argumenterne i den offentlige informationskampagne, der vil møde forbrugerne i alle de største franske byer samt de besøgende på en række store fødevare- og landbrugsmesser, bl.a. SIA-messen i Paris, en af Europas største, årlige landbrugsmesser, der løber af stablen i den kommende uge.
11.978 franske landmænd har omlagt produktionen og dyrker tilsammen ca. 500.000 hektar. Det svarer til knap 2 procent af Frankrigs landbrugsareal.













