I dag er det forårsjævndøgn og international glædesdag

Foto: Pixabay

FORÅRSJÆVNDØGN – Trods krig og ødelæggelse i Ukraine har jeg besluttet at være glad i dag. I dag kan vi nemlig både fejre, at det er forårsjævndøgn og international glædesdag.

Forårsjævndøgnet markerer, at dagene bliver længere, at lyset og foråret vinder frem, og at sommeren er på vej. Det i sig selv er livsbekræftende og giver grund til at glæde sig.

Men samtidig har FN siden 2013 markeret dagen som Den Internationale Glædesdag. Det skete for at anerkende vigtigheden af lykke og glæde i menneskers liv overalt på jordkloden.

Bhutan vil være helt økologisk. Hvis man krydser De Sorte Bjerge, som adskiller det vestlige og centrale Bhutan, kommer man ind i en del af landet, hvor det indtil 1970’erne kun var muligt at komme frem til fods og ved hjælp af muldyr. Foto: CC BY flickr Jean-Marie Hullot

Dagen er inspireret af af Bhutan, som siden de tidlige 1970’ere har forsøgt at prioritere indbyggernes lykkefølelse højere end landets økonomiske formåen i form af bruttonationalprodukt BNP, som er de fleste andre landes målestok.

LÆS OGSÅ: Danske økologer skal hjælpe Bhutan med at økologisk omstilling

Bhutans lykkeindeks

Bhutan er et meget lille land med kun 750.000 indbyggere og ligger på de sydlige skråninger af Himalayabjergene mellem Tibet og Indien.

Allerede i 2013 gjorde landet sig internationalt bemærket ved at proklamere en målsætning om at omstille hele landbruget til økologisk drift uden brug af kemiske sprøjtegifte og kunstgødning.

Bhutans lykkeindeks kaldes GNH, Gross National Happiness og består af fire hovedsøjler:

  • Bæredygtig og retfærdig socioøkonomisk vækst.
  • Beskyttelse af miljøet.
  • Bevarelse og fremme af kulturen.
  • Gode styreformer.

72 forskellige indikatorer herunder sundhed, uddannelse, diversitet og psykisk velbefindende indgår i lykkeindekset.